Návody
Minecraft
Všeobecné minecraft návody
Jak vytvořit Minecraft server

Jak vytvořit Minecraft server

Autor: Negix - 12. 5. 2024

Tento návod pojednává o tom, jakým způsobem založit svůj Minecraft server na hostingu Helkor. Zároveň se zde dozvíte podle čeho vybrat vhodný balíček pro svůj server a trochu vás seznámíme se základy používání našeho systému.

Výběr balíčku

Na našem webu najdete pod záložkou Všechny služby > Minecraft seznam všech minecraft balíčků, které si u nás můžete objednat včetně jejich parametrů a ceny. Cena balíčků je uvedena v kreditech. Jeden kredit je v přepočtu zhruba jedna koruna. Čím více kreditů koupíte, tím výhodnější bude pro vás cena za jeden kredit.

image.png

Co znamenají jednotlivé parametry?

Jak už jsem zmínil, jednotlivé balíčky se liší v několika parametrech. Pokud máte alespoň nějaké minimální zkušenosti, tak určitě budete vědět, co znamenají. Projistotu to ovšem ve zkratce vysvětlím, kdyby přece jen někdo nevěděl.

  • vCPU - Počet vláken, které váš server může využívat. Čím je jich více, tím výkonnější váš server je a můžete si dovolit náročnější pluginy.
  • RAM - Operační paměť přiřazená vašemu serveru. Čím více RAM, tím s více informacemi zvládne pracovat naráz a zvládne zpracovat více hráčů a více načtených chunků.
  • SSD/HDD - Místo na disku, kam se ukládá vás svět a veškerá vaše data. SSD je rychlejší jak HDD a díky tomu server bude ukládat a načítat data rychleji.

Jak vybrat ten správný balíček?

Balíček je nutný si zvolit hlavně podle vašich požadavků. Je rozdíl, jestli se chystáte vytvořit malý server jen pro vás a vaše tři kamarády nebo jestli chcete vytvořit obří server pro stovky hráčů. Je jasné, že čím více hráčů na vašem serveru bude hrát, tím větší balíček zvolit.

Dalším důležitým faktorem je verze minecraftu, kterou chcete používat. Zde by jste měli dodržet následující doporučení aby váš server běžel plynule:

Do 1.12.2

Alespoň 2GB RAM

1.13 - 1.15

Alespoň 4GB RAM

1.16 a vyšší

Alespoň 6GB RAM

Bungeecord

1GB RAM

Nákup kreditů

Před samotným vytvořením serveru, je nutné mít dostatek kreditů na vašem účtu pro balíček, který jste si vybrali. Z tohoto kreditu se poté platí váš server.

Jak si koupit kredity

Přihlašte se do klientské zóny. V levém menu vyberte záložku Obchod

image.png

Vyberte si, kolik kreditů chcete (tak aby jste jich měli dostatek pro vámi vybraný balíček) a klikněte na tlačítko Zakoupit. Dále si vyberte platební metodu, která vám více vyhovuje.

image.png

 

Poté klikněte vpravo dole na tlačítko Potvrdit platbu a dále postupujte podle instrukcí platební brány.

image.png

Založení serveru

Nyní můžeme přejít k samotnému založení serveru. Přejděte na záložku Vytvořit Servery v hlavním menu.

image.png

Zde si vybereme kategorii kterou chceme v našem případě je to Minecraft

image.png

Poté si vybereme jaký balíček potřebujeme. Je jich zde spousta určitě si vyberete.
Jakmile kliknu na tlačtko Objednat se zobrazí list s Software který si můžeme vybrat.

image.png

Specifikace

Specifikace udává typ vašeho serveru. Pokud si nevíte rady, tady je rychlý přehled:

  • Vanilla minecraft - Základní minecraft server. Nedoporučujeme ho používat z důvodu špatné optimalizace. Taky nepodporuje pluginy.
  • Paper - Je vhodný pro použití od verze 1.8 až po verzi 1.16. Na server lze nahrávat pluginy.
  • Purpur - Doporučujeme pro verzi 1.16 a výše, jelikož je na ně optimalizovaný. Taktéž podporuje pluginy.
  • Fabric / Forge - Určeny pro módované servery. Nepodporují pluginy, ale za to vám umožní používat módy. Který z nich použít záleží na tom, pro který z nich jsou módy,které chcete použít určeny.
  • BungeeCord - Proxy, která umí přepojovat hráče mezi servery. Jedná se o pokročilejší nástroj, takže pokud jsi začátečník a nebo chceš jen jednoduchý server pro svoje kamarády, tak si toho nevšímej.

Přístup do konzole

Přístup k datům a ke konzoli serveru naleznete v naší klientské zóně v záložce Servery. Po přihlášení se vám zobrazí seznam všech vašich služeb.

image.png

Zde klikneme na tlačítko Spravovat

image.png

Spuštění serveru

Server po koupi je v základu nastaven na nejnovější verzi, to si pak také ukážeme jak změnit
Dále se vás server zeptá jestli souhlasíte s Minecraft Eula to potvrdíte tlačítkem Souhlasím pokud jste udělali vše správně server by se vám měl zapnout.

Že server běží byste měli vidět podle textu ONLINE v tabulce nad konzolí.

image.png

Změna verze serveru

Chcete server na jinou verzi, než je nejnovější? Není problém, je to také úplně jednoduché.
Napřed vypněte svůj server pokud běží, jděte v levém menu do záložky Nastavení

image.png

Zde si najděte MINECRAFT VERSION

image.png

A místo latest napište verzi serveru, na kterou byste chtěli svůj minecraft server. Například 1.12.2.

Dále si najdeme Přeinstalovat server a kliknete na tlačítko, dále jen potvrdíte pomocí červeného tlačítka Potvrdit A server by měl být nyní na verzi, kterou jsme si zvolili. V mém případě to je verze 1.12.2

image.png

První připojení

Pokud jsme vše správně nastavit, server by měl běžet. A jak se připojit? V levém menu jdeme do Terminál a nad consili máme IP serveru, u každého je to jiné, já mám například cz2.helkor.eu:port, zkopírujeme IP serveru jednoduchým kliknutím na ní.
Pak stačí už jen zapnout minecraft s verzí, kterou jsme si zvolili.

image.png

Jakmile máte zapnutý minecraft, klikněte na tlačítko Multiplayer a dole klikneme na Add Server, zde vyplníme udeje, které jsme si zkopírovali v Panelu serveru. Do Server Name zadáme jméno, jak by jsme chtěli aby se jmenoval náš server. Do Address server zadáme IP adresu, kterou jsme si zkopírovali v panelu.

image.png

Pak klikneme na Done a server máme uložený v našem server listu v minecraftu

image.png

Pak kliknutím na server a kliknutím na Join server se připojíme na náš server.

Závěr

Nyní již máte svůj server plně v provozu a můžete se pustit do hraní. Samozřejmě doporučuje na váš server nainstalovat nějaké základní pluginy.